17 июня – День Святого Духа.Описание. Акафист Святому Духу. Видео митрополита Илариона «Что нужно знать о Святом Духе? 10 тезисов»

17.06.19
984 просмотров

В следующий за Пятидесятницей понедельник совершается праздник в честь Святого Духа. Этот праздник был установлен Церковью «ради величия Пресвятаго и Животворящего Духа, яко един есть (от) Святыя и Живоначальныя Троицы», в противодействие учению еретиков, отвергавших Божество Святого Духа и единосущность Его с Богом Отцом и Сыном Божиим.

Святой Дух един с Отцом и Сыном во всем, посему Он и совершает с Ними все, будучи самовластным, всесильным и благим. Через Него подается всякая мудрость, жизнь, движение, Он — источник всякой жизни. Он имеет все, что имеют Отец и Сын, «кроме нерождения и рождения», исходя от единого Отца. Святой Афанасий говорит: «Дух Святый от Отца не создан, не сотворен, не рожден, но исходит». Но в чем состоит исхождение Святого Духа от Отца для нас непостижимо, как непостижимо и рождение Сына. Поэтому Святая Православная Церковь никогда не решалась подвергать эту тайну Божества человеческому рассуждению, но всегда исповедовала ее, согласно с учением Спасителя нашего Иисуса Христа (Ин.15:26). Господь открывает человеку только то, что необходимо для его спасения, и многие тайны остаются для нас за непроницаемой завесой.

Обогащая человека духовными дарами и растя в нем плоды духовные, Дух Святой украшает человека и многообразными добродетелями, делает его, по слову Писания, древом добрым, творящим и плоды добрые (Мф.7:17). Жизнь по Духу Святому ясно обнаруживается в плодах Духа, к которым относятся, по словам апостола Павла, «любовь, радость, мир, долготерпение, благость, милосердие, вера, кротость, воздержание» (Гал.5:22-23).

АКАФИСТ СВЯТОМУ ДУХУ


Кондак 1

Приидите, вернии, Духа Святаго прославим сошествие, Иже от Отеческих недр на апостолов излився яко водами, боговедением покры землю, и живоносныя благодати богоусыновления, и горния славы сподобляет чисте притекающих к Нему, освящает же и обожает зовущих:

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Икос 1

Ангели на небеси светлыми хорами Духу Святому несмолкаемо славу поют, яко источнику жизни и свету невещественному, божественными молниями мир просвещающему. С ними же и мы прославляем Тя, Душе непостижимый, за вся явныя и тайныя милости Твоя, и смиренно просим блаженнаго осенения Твоего:

Прииди, свете истинный и радосте духовная; прииди, росоносный облаче и красото неизреченная. Прииди, и приими яко курение благовонное хвалу нашу; прииди, и даждь нам вкусити радость явления Твоего. Прииди, и сотвори сей день днем милосердия Твоего; прииди, и возвесели нас обилием даров Твоих. Прииди, святость безмерная, и всяку скверну далече от нас отжени; прииди, вечное солнце незаходимое, и обитель Твою в нас сотвори.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 2
Видением огненных языков, во свете и дыхании бурнем и радостотворнем сниде Дух Святый на апостолов. Пламенем Его объятии, рыбари мир весь в Церковь Христову призваша, беды на суши и водах радостно терпяще, лютых смертей не убояшася, и во всю землю изыде вещание их: Аллилуиа.

Икос 2

Чаша дождеродно огнеточивая, излившаяся на апостолов в горнице Сионстей: Тебе поем, Тебе благословим, Тебе благодарим, Боже Душе Святый, низпосли и на нас премудрость Твою:

Прииди, Освятителю и Хранителю Церкви; прииди, и даждь едино сердце и едины уста верным Твоим. Прииди, и воспламени наше хладное и безплодное благочестие; прииди, и разжени огустевающий над землею мрак безбожия и нечестия. Прииди, и даждь нам вкусити, яко Благ еси; прииди, и настави нас на всяку истину. Прииди, и вся помышления наша покори владычеству Твоему; прииди, Мудросте непостижимая, и имиже веси судьбами спаси нас.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 3

Тайна глубочайшая, Боже Душе непостижиме, со Отцем и Словом Создателю всех! Ты украсил еси горния чины ангелов в храме неприступнаго света, Ты воззвал к бытию хоры огненных светил с великолепием славы, Ты, плоть и дух в чудное единство согласуя, сотворил еси род человеческий, и всякое дыхание поет Тебе хвалу: Аллилуиа.

Икос 3

Альфа и омега, начало и конец Ты, Душе вечный, необъятною силою парения над водами и страшным кругообстоянием животворил еси всех и вся. От живоноснаго дыхания Твоего из безвидныя бездны возсияла есть неизреченная красота первозданнаго мира. Сего ради взываем Ти:

Прииди, великий и в малом цветке, и в небесней звезде; прииди, всяким дыханием на небеси и на земли хвалимый. Прииди, сокровище многообразных даров неисчерпаемое и красото вечная; прииди, и озари мрачный хаос моея души. Прииди, и благодатию Твоею семя жизни духовныя оживи в нас; прииди, и духом света и крепости колеблющееся произволение наше утверди. Прииди, и в светлый образ Твой устрой мрачное безобразие души моея; прииди, и яви нас новою тварию во Христе.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 4

Непостижимый и Всеблагий! Ты облекл еси Пречистую Деву Марию в ослепительный и неприступный блеск Твоего Божества, соделав Материю Бога, Царицею ангелов, спасением людей! Силою премирною Ты возносиши их до третияго небесе! Ты уязвляеши их сердца красотою небесною, влагая в их речи жгучее стремление, влекущее людей к Богу. Ты обращаеши последних грешников, и полные горняго восторга, поют они Тебе: Аллилуиа.

Икос 4

Святым Духом всяка душа живится, Его силою возстановятся к общению воскресения вся создания в последний час нынешняго века и в первый будущаго. Тогда воздвигни нас из гробов, не к осуждению, но к божественному блаженству со всеми святыми и с близкими нам:
Прииди, и избави нас от смерти духовныя; прииди, и даждь нам всегда память смертную. Прииди, и пред кончиною насыти нас телом и кровию Христа; прииди, и даждь нам успение тихое и с чистою совестию. Прииди, и сотвори светлым наше пробуждение от смертнаго сна; прииди, и буди с нами, егда предстанем оному Страшному Судии. Прииди, и сподоби нас увидети с радостию ликующее утро вечности; прииди, и яко солнце просвети тогда безсмертная телеса наша.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 5

Услышав глас Твой: аще кто жаждет, да грядет ко Мне и да пиет, молим Тя, Сыне Божий, утоли нашу духовную жажду, даждь нам воду живую, излей нам от Духа Святаго Твоего, да не возжаждем во веки, со умилением поюще: Аллилуиа.

Икос 5

Нетленный и несотворенный, вечный и щедрый Душе, праведных хранителю и грешных очищение, свободи нас от всяких нечистых дел, да не погаснет в нас сияние благодатнаго света Твоего, вопиющих Ти:

Прииди, Всеблагий, и даждь нам умиление и источник слез; прииди, и научи нас покланятися Тебе духом и истиною. Прииди, истине вечная, и уясни недоумения ума нашего скуднаго; прииди, жизнь нестареемая, и отжени от нас прельщения краткаго века сего. Прииди, свете незаходимый, и разсей мрак страстей наших и уныния; прииди, вечно юная сило, освежи изнемогающих чад Твоих. Прииди, безконечная радосте, и забудутся невзгоды временныя; прииди, и изсохшую землю душ наших плодоносну покажи.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 6

Ликуй, дщерь света, святая мати Сион, украшайся, великая невесто, небеси подобная светло блистающая вселенская Церковь Христова, на тебе почивает Дух Святый, немощная врачуя, оскудевающая восполняя и мертвыя Духом оживляя, и к вечной жизни приводя всех, достойно и праведно о Тебе зовущих: Аллилуиа.

Икос 6

В мире скорбни будете, рече Господь. Где обрящем отраду и кто утешит нас? Душе Утешителю, Ты утоли наша печали, ходатайствуй о нас воздыхании неизреченными, облегчи сердца молящихся Тебе:

Прииди, сладкая прохладо труждающихся и обремененных; прииди, собеседниче узников и спутниче гонимых. Прииди, пище алчущих и нищетою изнуренных; прииди, пристанище сирым и вдов утешение. Прииди, и уврачуй страсти душ и телес наших; прииди, и посети всех жаждущих Твоего озарения. Прииди, и поддержи безпомощных и слабых; прииди, и научи нас в привременных скорбех обретати надежду вечныя радости.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 7

На Святаго Духа хулившему не простится ни в сем веце, ни в будущем, рече Господь. Слышаще сие трепещем, да не осудимся с непослушными Тебе и богоборными; не уклони сердца наша в словеса лукавствия, обрати от расколов, ересей и безбожия всех заблуждших, и в Церкви первенец сподоби во веки веков воспевати: Аллилуиа.

Икос 7

Егда отступил Дух Святый от Саула, тогда страх и уныние постиже его, и тьма отчаяния низверже его в преисподнюю. Тако и аз в день уныния и ожесточения моего да разумею, яко несть во мне Бога, но даждь мне неослабно звати Тя, души моея отрадо, дондеже свет Твой озаряет мя малодушнаго:

Прииди, и не отвержи мене за роптание и нетерпение мое; прииди, и умиротвори лютую бурю смятения и раздражения. Прииди, и успокой озлобленных житейскими невзгодами; прииди, и смягчи сердце в день ожесточения и гнева. Прииди, и облегчи согбенных тяжестию креста; прииди, и сокруши козни смущения и страхования духов тьмы. Прииди, и возсияй нам свет Твой благий; прииди, и вдохни в нас великодушие, да терпением спасем души наша.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 8

Спаси нас, Отче Небесный! Мы несчастны и жалки, и слабы, и наги духовно; даруй нам злато Твое, огнем очищенное, покрый нас от срама одеждою белою, исцели помазанием Твоим очи наша, благодать животворящаго Твоего Духа да снидет в нечистии сосуды душ наших, и возродит поющих: Аллилуиа.

Икос 8

Яко Вавилонская башня рушится счастье земное, жалки вся начинания человеческия! Благо мне, яко смирил мя еси, яко открыл еси мне в согрешениих и падениих моих всю слабость и ничтожество мое! Без Тебе не можем творити ничесоже, но благодатию Твоею уповаем спастися:

Прииди, премудрый строителю жизни; прииди, да разумеем и мы спасительныя пути Твоя. Прииди, яко молния, и освети цель нашего бытия; прииди, и благослови всякое благое начинание. Прииди, и буди помощником в добрых делех; прииди, озаряя в час недоуменный. Прииди, даруя дух покаяния, да отвратятся тем грядущия на мир беды; прииди, и научи нас присно творити волю Твою.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 9

Тако возлюби Бог мир, яко и Сына Своего единороднаго дал еси, Иже от Духа Святаго и Марии Девы вочеловечився, кровию Своею весь мир искупил, на кресте простирая зиждительныя руцы до звезд; темже всю тварь свободи, чад Божиих содела. Сего ради Отцу Возлюбленному, Сыну Искупившему и Духу Освящающему поем: Аллилуиа.

Икос 9

Дух животворящий, яко голубь сошедый на Христа на Иордане, опочил есть и на мне при купели крещения, но помрачися доброта Его от тьмы грехопадений моих. Яко путник заблуждшийся нощию в лесу ожидает зари, тако и аз жажду лучей Твоих, Блаже, да не погибну до конца:

Прииди ко мне, запечатленному страшным и великолепым именем Твоим; прииди, и даждь ми зрети моя прегрешения. Прииди, и облегчи совесть мучимую, нещадно палимую; прииди, обнови омраченный Твой образ. Прииди, и разсей греховная видения; прииди, и научи сострадати чуждему горю. Прииди, и подвигни мя любити всякое создание Твое; прииди, и воздаждь ми радость спасения Твоего.
Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 10

Дух Святый возраждает в жизнь вечную, Дух Святый вдохновляет мучеников, венчает праведников, хлеб и вино совершает Телом и Кровию божественными. О, глубино богатства и премудрости Божией! Даруй нам венец Твоих даров, всепрощающую вечную любовь, скорбящую за врагов, хотящую всем спастися, да озареннии ею, яко чада света поем: Аллилуиа.

Икос 10

Кто нас отлучит от любве Божией? Скорбь ли, или теснота, или гонения, или глад, или нагота, или беды, или меч? Аще и всего лишимся на земли, имамы наследие неувядаемое на небеси. Но даруй нам, Господи, любити Тя не словом или языком, но истинным делом и подвигом всея жизни:

Прииди, Душе всесильный, и умножи в нас всепобеждающую веру; прииди, и даждь нам непрестанное горение молитвенное. Прииди, да не охладеет любовь наша в среде беззакония; прииди, и не даждь нам отпасть во дни гонения и посмеяния веры. Прииди, и сохрани нас от непосильных искушений и соблазнов; прииди, и оживи сердца наша кроплением росы Твоея. Прииди, и непостыдное упование на милость и помощь Божию всели в нас; прииди, уврачуй, освяти и возстави нас, Блаже, Твоею благодатию.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 11

Тако глаголет Господь: излию от Духа Моего на всяку плоть, и прорекут сынове и дщери ваши, и юноши ваши видения узрят, и старцы сония увидят. Душе всежеланный, даждь хотя единую от крупиц с трапезы сынов утешения Твоего и нам, пламенно зовущим: Аллилуиа.

Икос 11

Аще и на краткое мгновение, яко блистание молнии Ты возсияеши в тайнике души, но незабвенно есть светолитие откровения Твоего, от него же страшным и боголепным изменением преображается бренное естество. Сподоби еще в земном житии чистым сердцем узрети Тя и нам, молящимся Тебе:

Прииди, светоподательная молние вечности; прииди, и озари нас невечерним сиянием Твоим. Прииди, сокровище смиренномудрых и веселие кротких; прииди, водо живая и прохладная среди зноя страстей. Прииди, ибо вдали от Тебе несть радости ни покоя; прииди, ибо с Тобою всюду Небесное Царство. Прииди, и возгрей любовь Божию в охладевших сердцах наших; прииди, и напечатлей в души солнцевидный лик Твой.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 12

Благости реко неистощимая, Душе, грехов разрешителю, приими моления наша о всем мире, о верующих и неверующих, и о сынах противления, всех приведи к вечному царствию Святыя Троицы, да упразднится Тобою и последний враг смерть, и мир, возрожденный очистительным огнем, воспоет новую песнь безсмертия: Аллилуиа.

Икос 12

Зрю духом град Божий, Иерусалим небесный, яко невеста украшенный, солнцевидный, торжествующий, слышу ликование праведных на трапезе Господней, и гласы ангелов, и пресветлаго Господа посреде избранных Своих! Се, отбеже болезнь и печаль и воздыхание. Царь Небесный, седмерицею даров Своих сподоби нас сея вечныя радости в Бозе зовущих Ти:

Прииди, Царю Небесный, и седмерицею даров Твоих нищету нашу духовную покрый; прииди, и Духом ведения и благочестия сердца наша умили. Прииди, и возбуди в нас жажду загробнаго бытия; прииди, и запечатлей в души чаяние жизни нетленнаго века. Прииди, и открой нам радость грядущаго Царствия; прииди, и даждь нам снегосветлую ризу чистоты. Прииди, и возьми нас на брак Агнчий; прииди, и сподоби в вечней славе Твоей царствовати.

Прииди, Утешителю Душе Святый, и вселися в ны.

Кондак 13

О, светоносная пучино спасающей любве, Душе животворящий, согрей дыханием Божества Твоего оледеневший в беззакониих род человеческий, силою непостижимых судеб Твоих ускори погибель зла, и яви вечное торжество Божественныя правды, да будет Бог всяческая и во всех, и всяко колено небесных и земных и преисподних да воспоет: Аллилуиа.

(Этот кондак читается трижды, затем снова 1-й икос и 1-й кондак.)

Молитва

Царю Небесный, Утешителю Всеблагий, Душе истины, от Отца предвечно исходяй и в Сыне выну почиваяй, независтный источниче дарований божественных, разделяя их коемуждо, якоже хощеши, Имже и мы недостойнии освятихомся и назнаменани есмы в день крещения нашего! Призри на молитву раб Своих, прииди к нам, вселися в ны, и очисти души наша, да будем уготовани в жилищи Пресвятыя Троицы. Ей, о, Всеблагий, не возгнушайся нашея нечистоты и ран греховных, но исцели я всеврачующим помазанием Твоим.

Просвети наш ум, да разумеем суету мира и яже в мире, оживи нашу совесть, да немолчно возвещает нам яже подобает творити и яже отметати, исправи и обнови сердце, да не источает день и нощь помышлений злых и желаний неподобных. Укроти плоть и угаси росоносным дыханием Твоим пламень страстей, имже помрачается в нас драгоценный образ Божий. Духа праздности, уныния, любоначалия и празднословия отжени от нас, подаждь же нам духа любве и терпения, духа кротости и смирения, духа чистоты и правды, да исправив разслабленная сердца и колена, неленостно течем по пути заповедей святых, и тако избегая всякаго греха и исполняя всяку правду, сподобимся улучити кончину мирну и непостыдну, внити в Иерусалим небесный, и тамо покланятися Тебе купно со Отцем и Сыном, поя во веки веков: Троице Святая, слава Тебе. Аминь.

Молитва иная

Душе Святый! Всю вселенную собою наполняяй, и всем жизнь подаваяй, от скверных же человек удаляяйся, смиренно молю Тя: не гнушайся нечистоты души моея, но прииди и вселися в мя и очисти мя от всякия греховныя скверны. Да помощию Твоею прочее время живота моего поживу в покаянии и творении дел благих, и тако прославлю Тя со Отцем и Сыном во веки веков. Аминь!

17.06.19
984 просмотров

0 комментариев
Войдите, чтобы оставить комментарий. Простая в два клика.
Пока никто не оставил комментариев к этой статье. Вы можете стать первым!

Читайте также: